Ekonomi

Yapı Kredi Bankası hisse geri alım programı başlattı

Investing.com – Borsa İstanbul’daki birçok şirket gibi Yapı Kredi de hisse geri alım programı başlatma kararı aldı.

İnşaat kredileri ( YKBNK ) Yönetim Kurulu, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Ülkemizde meydana gelen deprem felaketinin faaliyet segmentlerine ve Türkiye sermaye piyasalarına yansımaları sonucunda Borsa İstanbul’da bankanın gerçek performansını yansıtmaması nedeniyle yatırım değerini korumak amacıyla geri alım programı başlatmıştır. hissedarlarından. karar verilmiş.

Türk Ticaret Kanunu’nun 379. maddesi, Sermaye Piyasası Kanunu’nun 22. Fıkrası ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-22.1 sayılı Geri Alınacak Paylara İlişkin Tebliği ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun 14.02.2023 tarihli kararı çerçevesinde banka, yeniden satın alınabilir. payların azami tutarının her biri 1 kuruş nominal bedelli bankanın 85.000.000 TL nominal değerindeki 8.500.000.000 adet pay olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Geri alım için ayrılacak fon, Yapı Kredi’nin mevcut kaynaklarından karşılanmak üzere azami 750.000.000 TL olacaktır. Yönetim Kurulu kararı ile gerçekleştirilecek olan geri alım işlemi ilk genel kurul toplantısının gündemine alınacak ve genel kurulda pay sahiplerinin bilgisine sunulacaktır.

Geri alım süreçleri için belirlenen sürenin 15.05.2023 tarihine kadar bir yıldan fazla sürmesi planlanmaktadır.

YKBNK paylaşımında son durum

YKBNK dünkü işlemlerde tavan fiyatına ulaşan hisse günü 8,94 TL’den kapattı. Şubat ayında %1,54 oranında gerilemeye devam eden pay, yılbaşından bu yana %25,56 oranında değer kaybetmiştir.

Author: Günay Caymaz

haberpasinler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu