Haber

Suudi Arabistan, İsrailli temsilcilerin UNESCO Dünya Mirası Komitesi Toplantısına katılmasına izin veren anlaşmayı imzaladı

Suudi Arabistan, İsrail temsilcilerinin 10 Eylül’de başkent Riyad’da yapılacak Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Komitesi Toplantısı’na katılmasına izin veren bir anlaşma imzaladı.

İsrail’in “Walla” haber sitesinde yayınlanan habere göre, UNESCO Dünya Mirası Komite Toplantısı’nın düzenlenmesi için hazırlıklara başlanmasının şartı olan Ev Sahibi Ülke Anlaşması, UNESCO temsilcileri ve Suudi Arabistanlı yetkililer tarafından aylarca süren müzakerelerin ardından imzalandı.

Müzakerelerdeki en değerli dezavantajın, Suudi Arabistan’ın toplantıya tüm UNESCO üye devletlerinin temsilcilerinin katılmasına izin verme taahhüdü olduğu belirtildi.

Tarafların onayının ardından İsrail heyetinin Riyad’daki toplantıya katılma kararı, “İsrail hükümeti temsilcilerinin Suudi Arabistan’a yaptığı ilk resmi ziyaret” olarak nitelendirildi.

Mart ayında Suudi Arabistan, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen liderliğindeki bir heyetin Dünya Turizm Örgütü konferansına katılmasını vize vermeyi erteleyerek engelledi.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, İsrail Dışişleri Bakanı Cohen ile 19 Temmuz Çarşamba günü Paris’te yaptığı görüşmede, Suudi Arabistan ile müzakerelerin “başarılı olduğunu ve anlaşmayı imzalamayı kabul ettiklerini” söyledi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te tansiyonun herhangi bir şekilde tırmanması halinde Riyad’ın ev sahipliğinde yapılacak toplantının “İsrail heyetinin katılım olanaklarını sınırlayabileceği” belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu