Haber

Nazilli’deki restoran patlaması davasında 9 şüpheliye hapis cezası istendi

Aydın’ın Nazilli ilçesinde bir restoranda meydana gelen ve 8 kişinin hayatını kaybettiği silindir patlamasıyla ilgili iddianamede, 9 sanığın 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Geçtiğimiz yıl 30 Aralık’ta Altıntaş İlçesi’ndeki restoranda tüp değişimi sırasında meydana gelen ve 8 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin de yaralandığı patlamayla ilgili Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı. .

???????Nazilli Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede, ölüm nedeninin “karbon monoksit zehirlenmesi ve patlama ve yangına maruz kalma sonucu oluşan diğer komplikasyonlar” olduğu belirtildi.

Tutuklu şüpheli tüp dağıtım şirketi sahibi Ali Balkır’ın, arızalı tüple ilgili prosedürü takip etmemesi ve “tüp dağıtım”ı olmayan oğlu Mustafa Görkem Balkır’ı işe alması nedeniyle kazada etkili olduğu bildirildi. personel” sertifikası.

İddianamede, gözaltına alınan şüphelilerden Mustafa Görkem Balkır’ın, yetkisi ve ehliyeti olmadığı halde silindiri değiştirdiği, sıcak yüzeyin soğumasını beklemeden döner tablayı kapatarak silindiri söktüğü belirtildi. Olayın meydana gelmesinde etkisinin olduğu kaydedildi.

Tutuklu şüpheli restoran sahibi Leyla Yılmaz’ın, işletmedeki 2 adet dolu tüpün kapalı dolapta, havalandırması olmayan bir yerde bulundurulmasına izin verdiği ve tüpün arızalı olmasına izin verdiği gerekçesiyle sorumlu tutulduğu belirtildi. Vana 4 gün işletmede kalacak.

Tutuksuz şüphelilerden Faruk Yılmaz’ın, işletmeyi eşi Leyla Yılmaz adına kayıtlı olmasına rağmen fiilen işlettiği, olayda kendisinin kusurlu olduğuna dair şüphelerin bulunduğu belirtildi. sorusunun sorulması ve hatasının değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

İddianamede, tutuklanan zanlılardan tüplerin değiştirilmesine yardım eden HP, tüpleri dolduran tesisin müdürü AM, gaz temin edilen firmanın bölge müdürü TC ve arkadaşlarının olduğu belirtildi. Olaydan amirleri TE ve MA da sorumluydu.

İddianamede, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçundan 9 şüpheli hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Etkinlik

30 Aralık 2022’de Altıntaş Mahallesi Kıbrıs Caddesi’ndeki restoranda tüp değişimi sırasında meydana gelen patlamada 8 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı.

Olayla ilgili 10 kişi gözaltına alındı, bir şüpheli bu sözlerinin ardından serbest bırakıldı, hakime sevk edilen şüphelilerden restoran sahibi Leyla Yılmaz, tüpçü Ali Balkır ve oğlu Mustafa Görkem Balkır tutuklandı, diğer şüpheliler ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. duruşma.

Patlamaya ilişkin iki bilirkişi heyetinin hazırladığı raporlarda olaydan 9 şüphelinin sorumlu olduğu belirtildi.

han-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu