Ekonomi

Mahfi Eğilmez: Konut fiyatları düşecek

TÜİK’in verdiği bilgiye göre, Türkiye’de konut satışları son iki yılın en düşük seviyesine gerilerken, ekonomist Mahfi Eğilmez, konut fiyatlarının çok kısa sürede daha da düşeceğini belirten bir yazı kaleme aldı.

Mahfi Eğilmez ‘Konut Fiyatları Neden Eskisi Gibi Artmıyor?’ “Son dönemde konut fiyatlarındaki çılgın artışın yavaşlamasının birkaç nedeni var. Birincisi enflasyonun baz etkisiyle de olsa yavaşlamış olması. İkinci ve en önemli neden ise satışların düşmüş olması. konut talebi son aylarda canlılığını yitirdi.”

Eğilmez yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Faiz oranı enflasyonun 30 puan altına düştüğünde insanlar birikimlerini korumak için bankalara ya da bonolara yatırım yapmak yerine konuta yatırım yapıyor. Bu tercih konuta olan talebi ve buna bağlı olarak konut fiyatlarını artırıyor. Son dönemde mevduat faizler giderek artmaya başladı.Bu gelişme konuta olan talebi azalttı ve fiyatlar eskisi gibi yüksek seyrederken artmadı.

Mart ayı prestijinin sona ermesiyle birlikte döviz korumalı mevduat faiz tavanı kaldırılmış, mevduat faizleri ve tahvil faizlerindeki yükseliş hızlanmıştır. Önümüzdeki aylarda faizlerin enflasyona yaklaşmaya devam ettiği her adımda hem konut satışlarındaki düşüşü hem de fiyat artışlarındaki düşüşü daha net göreceğiz.” (EKONOMİ HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu