Haber

Japonya’da çıkarılan demir kılıç 604 yılına ait izler taşıyor

Japonya’nın Kumamoto kentindeki bir höyükten çıkarılan demir bir kılıcın üzerinde 604 yılını temsil eden karakterler bulundu.

The Japan News’in haberinde, şehir yönetiminden yapılan duyuruda, geçen yıl nisan ayında bulunan kılıcın üzerinde 604 yılına ait karakterlerin yer aldığı belirtildi.

Yaklaşık 55 santimetre uzunluğundaki, pas ve tahta kın kalıntılarıyla kaplı kılıçla ilgili Kumamoto Üniversitesi tarafından yürütülen soruşturma sonuçlandı.

Demir kılıcın üzerinde metal kakma bulunan “Koshi” karakterleri olduğu açıklanırken, şu anda söz konusu metal türü belirlenemedi. Koshi, doğu Asya kültür alanının modülü olan altmışlık döngüde her biri bir yıla karşılık gelen 60 ifadeden biri olarak tanımlanır.

6. yüzyılın sonları ile 7. yüzyılın ilk yarısının özelliklerini taşıdığı düşünülen kılıca işlenen Koshi’nin 604 yılını temsil ettiğine inanılmaktadır.

Söz konusu kılıç, Nisan 2021’de şehir yönetimi tarafından yapılan kazı sırasında Kumamoto Kalesi’ndeki Kofun döneminden kalma bir mezarın kalıntılarından çıkarıldı.

Japonya’da Kofun dönemine ilişkin bulunan 8. kılıç örneği olan Kumamoto’daki keşif, altmışlık döngünün bir terimine atıfta bulunan karakterleri temsil eden dört kılıçtan biriydi.

Hyogo eyaletinde 608 yılını temsil ettiğine inanılan karakterlerin yazılı olduğu bir demir kılıç da bulundu.

ortakoyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu