Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Enflasyon 2024’ten itibaren düşmeye başlayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına ilişkin olarak, “Enflasyonla mücadele ile fiyat istikrarının hedeflendiği bir geçiş dönemindeyiz. Para politikası duruşunun da olumlu etkisiyle yıllık enflasyon yüzde 10’dan itibaren gerilemeye başlayacak. 2024 ortaları. Enflasyonla mücadele sürecini mali disiplinle destekleyeceğiz.”

TÜİK bugün Temmuz ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 9,49’a, yıllık bazda ise yüzde 47,83’e ulaştığını açıkladı. Böylece enflasyondaki baz etkisi düşüş eğilimi sona ermiş ve hızla yükselmeye başlamıştır. ENAG verilerine göre Mayıs ayında tüketici enflasyonu yüzde 13,18 ile rekor bir artış kaydetti. Yıllık enflasyonun yüzde 122,88’e yükseldiğini açıkladı.

BAKAN ŞİMŞEK: “2024’ÜN ORTASINDAN İTİBAREN YILLIK ENFLASYON DÜŞMEYE BAŞLAYACAK”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜİK’in açıkladığı yeni rakamların ardından enflasyonun düşeceğini açıkladı. Şimşek, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

“Mali tedbirler, kur gelişmeleri ve ücret artışlarının etkisiyle Temmuz ayında enflasyon yıllık yüzde 47,8 ile piyasa beklentileri paralelinde gerçekleşti. Enflasyonun düşürülmesi ile fiyat istikrarının hedeflendiği bir geçiş dönemindeyiz. Para politikası duruşunun olumlu etkisiyle 2024 yılının ortalarından itibaren Enflasyonda Düşüş “Politikalarımızın temel amacı, orta vadede enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmektir.”

armutlu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu