Haber

Dev ayı yaylada 4 ay boyunca evden çıkmadı.

Dev ayı 4 ay boyunca yaylada konut bırakmadı.

Kış uykusuna yatmayan ayılar, Kadırga Yaylası’ndaki birçok eve girerek yiyecek aradı.

Ayı ve arkadaşı tilki yayla evine kurulan kameralı tuzağa yakalandı.

TRABZON – Kış uykusuna yatmayan dev ayı, Trabzon ile Gümüşhane arasında 2 bin 300 metre rakımlı Kadırga Yaylası Davunlu Obası’ndaki meskeninden 4 aydır çıkmıyor. Yayladaki meskenlerin kapı ve pencerelerini pençeleriyle kıran dev ayı ikinci kez eve girerken, o anlar fotoğrafçının kamerasına yansıdı. Civardaki aç tilkilerin ayının girdiği meskenlere girdiği, onların da yiyecek aradıkları görüntülere yansıdı.

Trabzon’un Şalpazarı ilçesine bağlı Kalecik Mahallesi sakinlerinden Coşkun Halcı, Ocak ayında Davunlu oba’daki yayla evlerine ayıların musallat olduğunu duyunca kar ve sert kış koşullarına rağmen yaylaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde ayılar yayla meskenlerine girmeye devam ederken, Halcı geçtiğimiz günlerde yeniden yaylaya çıkış yolunu tuttu. Karlı yollara ve zorluklara rağmen yaylaya geri dönmeyi başaran Halcı, ayıların yayla meskenine tekrar girdiğini ve ayıların kendi meskenine ve çevredeki onlarca yayla meskenine zarar verdiğini gördü. Halcı, yayladan çıkarken meskenine yerleştirdiği kamera kapanı görüntülerini izlerken, 4 ay önce meskenine giren dev ayının yiyecek bulmak için tekrar meskenine girdiğini, bu sefer ayının yalnız olmadığını gördü. ama sonra aç bir tilkinin evine girdi. O anlar ise kameralara yansıdı.

Ayıların yıktığı evleri tek tek gezen Halcı, ayının bir yayla evinin camlarını koruyan parmaklıkları ve camları kırdığını belirterek, “Her yeri paramparça oldu. Bir şişe zeytinyağı içti. . Fındığı yedi. Ayılar burada birkaç gece geçirdiler. Muhtemelen 2 taneydiler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu