Ekonomi

Çin, Ukrayna’daki nükleer tesislerin güvenliğini istiyor

Çin, Ukrayna’daki nükleer tesislerin güvenliği için uygun koşulların yaratılması çağrısında bulundu.

Çin’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilci Yardımcısı Geng ŞuangUkrayna’nın nükleer tesislerinin güvenliğinin görüşüldüğü Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, diyaloğun yeniden başlaması ve nükleer santrallerin güvenliğinin korunması için tarafların gerekli koşulları oluşturması gerektiğini belirtti.

Zaporozhye nükleer santralinin güvenliğinin Ukrayna krizinin sadece bir yüzü olduğunu vurgulayan Geng Shuang, bu sorunun çözümünün nihai olarak Ukrayna krizinin siyasi analiz perspektifine bağlı olduğunu söyledi.

Geng ayrıca, ilgili tüm tarafların barış ve güvenliğe odaklanması gerektiğini vurgulayarak, etkili ülkelerin sorumlu ve yapıcı bir rol oynaması gerektiğini kaydetti. Geng, Çin’in barış ve müzakereye ulaşmak için Ukrayna krizinin siyasi analizine katkıda bulunmaya devam edeceğini söyledi.

Ukrayna krizinin devam etmesinin ülkedeki nükleer tesislerin güvenliği için önemli bir tehdit oluşturduğunu belirten Geng, Çin dahil uluslararası toplumun Zaporozhye nükleer santrali ve çevresinde sık sık askeri operasyonların ortaya çıkmasından derin endişe duyduğunu ifade etti. bitki.

Aynı zamanda Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun Genel Direktörüdür. Rafael Mariano BrütIAEA’nın arabuluculuk çabalarını takdir etti ve IAEA’nın nükleer tesislerin güvenliğinde oynadığı role desteklerini ifade etti.

Geng, ilgili tarafları insani ruh, bilimsel ve akılcı tutum, iletişim ve işbirliği temelinde Nükleer Güvenlik Sözleşmesi ve uluslararası hukuka uyarak nükleer tesislere zarar verebilecek her türlü eylemden kaçınmaya davet etti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

ilkadimajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu