Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Filistin sorununu çözmek için uluslararası bir barış konferansı çağrısında bulundu.

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Filistin sorununun çözümü için barış müzakerelerine geri dönülmesi gerektiğini belirterek, müzakereler için elverişli bir ortam yaratılması amacıyla uluslararası bir barış konferansı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Xi, Çin’e resmi ziyarette bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı görüşmede İsrail-Filistin sorununun çözümü için önerilerde bulundu.

Barış görüşmelerinin doğru yönde ilerlemesinin önemini vurgulayan Xi, Filistin ve İsrail’in barış içinde bir arada yaşamasına somut bir katkı sağlamak için “geniş ölçekli, güvenilir ve etkili bir uluslararası barış konferansı toplanması gerektiğini” söyledi.

Filistin sorununun yarım asrı aşkın süredir çözümsüz kaldığını, Filistin halkının büyük acılar çektiğini, adaletin bir an önce sağlanması gerektiğini ifade eden Başkan, şunları kaydetti: söz konusu.

Xi, Kudüs’te tarihi statüye sahip kutsal yerlere saygı gösterilmesi, aşırı ve kışkırtıcı söz ve eylemlerden kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Filistin’in temel geçim ve diğer ekonomik ihtiyaçlarını karşılamanın değerine işaret eden Xi, uluslararası toplumun kalkınma takviyelerini ve insani yardımları artırması gerektiğini savundu.

Xi, Çin’in Filistin’in iç ulusal uzlaşmasını güçlendirmek ve barış görüşmelerini ilerletmek için rol oynamaya hazır olduğunu kaydetti.

Çin ve Filistin’in ortasında “stratejik ortaklık”

Çin’in Filistin Kurtuluş Örgütü’nü ve Filistin Devleti’ni tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Xi, Filistin halkının yasal ulusal haklarını geri kazanması için yürüttüğü haklı davayı ebediyen desteklediklerini vurguladı.

Xi, dünyanın benzeri görülmemiş değişimlerden geçtiği ve Ortadoğu’da yeni gelişmelerin yaşandığı bir dönemde Çin’in Filistin ile koordinasyon ve iş birliğini güçlendirmeye ve Filistin sorununa kapsamlı, kalıcı ve adil bir çözüm için çalışmaya hazır olduğunu vurguladı. kısa bir zaman içinde.

Filistin Devlet Başkanı Abbas da Suudi Arabistan ile İran arasındaki arabuluculuk rolünden dolayı Çin’i kutladı ve Filistin meselesine adil çözüm önerileri için Çin’e teşekkür etti.

Filistin’in Çin’in tarafsız duruşuna inancının tam olduğunu vurgulayan Abbas, Filistin’in ulusal uzlaşıyı ilerletmede ve Ortadoğu barışını kolaylaştırmada daha büyük rol oynamasını dilediklerini ifade etti.

Görüşmenin ardından iki lider, Çin ile Filistin arasında “stratejik ortaklık” kurulduğunu duyurdu.

haber-balya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu