Yaşam

Araştırma: Kahve içenler daha çok adım atıyor ama daha az uyuyor

ABD’de yapılan son araştırmanın bulguları, kahve tüketiminin hem olumlu hem de olumsuz yönlerine ışık tutuyor.

Kahvenin sağlığa doğrudan etkileri hakkında daha iyi bir fikir edinmek için araştırmacılar, Kaliforniya’nın San Francisco bölgesinden ortalama yaşları 39 olan 100 sağlıklı yetişkini işe aldı.

Katılımcılara adımlarını ve uykularını izleyen cihazlar ve kan şekerini ve kalp ritimlerini izleyen elektrokardiyogram cihazları takıldı.

Her katılımcıya rastgele iki gün boyunca istedikleri kadar kahve içmeleri, ardından iki gün içmemeleri ve bu döngüyü iki hafta boyunca tekrarlamaları söylendi.

Katılımcıların kahve içtikleri günlerde içmedikleri günlere göre ortalama 1058 adım daha fazla attıkları gözlemlendi. Ancak aynı günlerde katılımcılar en az 36 dakika daha az uyudu. Araştırma, daha fazla kahvenin daha fazla hareket getirdiğini ve uyku süresini azalttığını ortaya koydu.

Bunların yanı sıra kahve tüketiminin kişiyi kalp çarpıntısı gibi yüksek risklere de maruz bırakabileceği araştırmalara konu olmuştur.

Tüm bunlara rağmen kahve içmenin daha az uyumaya neden olabilecek potansiyel bir genetik faktöre sahip olabileceği de vurgulanıyor.

Araştırma ‘The New England Journal of Medicine’de yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu